U.S. Open Qualifying Draws Released

Drexel head coach and former world No. 1 John White will play at Drexel at 7pm Thursday night.

Drexel head coach and former world No. 1 John White will play at Drexel at 7pm Thursday night.

The thirty-two-player men’s and women’s qualifying draws for the 2015 Delaware Investments U.S. Open Squash Championships have been released.

Eight men and women will complete the thirty-two-player main draw after two rounds of qualifying this Thursday and Friday, October 8-9.

Qualifying will take place at Drexel University’s Kline & Specter Courts, Germantown Cricket Club, Merion Cricket Club, Philadelphia Cricket Club, and Racquet Club of Philadelphia.

2015 marks the first U.S. Open that includes a full women’s qualifying draw of thirty-two, which shapes up for a busy first day throughout Philadelphia.

Eight matches will take place at Drexel, Merion Cricket Club, and Racquet Club of Philadelphia 12-8pm, and four matches will take place at Germantown Cricket Club and Philadelphia Cricket Club 5-8pm.

DRAWSQualifying by Venue, October 8:

Drexel, 12-8pm:
12pm: [2] Yathreb Adel (EGY) v [L] Reeham Sedky (USA)
1pm: [12] Coline Aumard (FRA) v [L] Kayley Leonard (USA)
2pm: [8] Zahed Mohamed (EGY) v Eddie Charlton (ENG)
3pm: [10] Alfredo Avila (MEX) v Campbell Grayson (NZL)
5pm: [16] Catalina Pelaez (COL) v Thaisa Serafini (BRA)
6pm: [5] Donna Urquhart (AUS) v [L] Kelsey Engman (USA)
7pm: [7] Adrian Grant (ENG) v [L] John White (SCO)
8pm: [16] Ali Farag (EGY) v [L] Parth Sharma (IND)

Merion Cricket Club, 12-8pm:
12pm: [10] Mariam Metwally (EGY) v [L] Reyna Pecheco (USA)
1pm: [7] Kanzy Emad El Defrawy (EGY) v Hollie Naughton (CAN)
2pm: [1] Alan Clyne (SCO) v [L] Michael Fiteni (MLT)
3pm: [11] Lucas Serme (FRA) v [L] Sean Hughes (USA)
5pm: [14] Maria Toorpakai Wazir (PAK) v Sine Wall (GER)
6pm: [8] Olivia Blatchford (USA) v Marie Stephan (FRA)
7pm: [13] Raphael Kandra (GER) v Todd Harrity (USA)
8pm: [4] Laurens Jan Anjema (NED) v [L] Derek Hsue (USA)

Racquet Club of Philadelphia, 12-8pm:
12pm: [15] Vanessa Raj (MAS) v Melina Turk (CAN)
1pm: [4] Joey Chan (HKG) v [L] Nabilla Arrifin (MAS)
2pm: [2] Ryan Cuskelly (AUS) v [L] Faraz Khan (USA)
3pm: [12] Paul Coll (NZL) v Jens Schoor (GER)
5pm: [9] Joelle King (NZL) v Nikki Todd (CAN)
6pm: [1] Line Hansen (DEN) v [L] Maria Elena Ubina (USA)
7pm: [15] Shaun Le Roux (RSA) v [L] Chris Hanson (USA)
8pm: [5] Nafiizwan Adnan (MAS) v Mohamed Reda (EGY)

Germantown Cricket Club, 5-8pm:

5pm: [13] Deon Saffery (WAL) v Nele Gilis (BEL)
6pm: [3] Tesni Evans (WAL) v Latasha Khan (USA)
7pm: [3] Gregoire Marche (FRA) v Ben Coleman (ENG)
8pm: [9] Diego Elias (PER) v Martin Knight (NZL)

Philadelphia Cricket Club, 5-8pm:
5pm: [11] Amanda Landers-Murphy (NZL) v [L] Georgina Stoker (ENG)
6pm: [6] Samantha Teran (MEX) v [L] Olivia Fiechter (USA)
7pm: [14] Greg Lobban (SCO) v [L] Gilly Lane (USA)
8pm: [6] Leo Au (HKG) v Henrik Mustonen (FIN)DRAWS